Szkoła Promująca Zdrowie – koncepcja i strategia

I. Definicja

Szkoła Promująca Zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

·         dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,

·         podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.

II. Standardy

Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.

3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.

4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:

·         zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,

·         osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,

·         uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników

III. Polski Model Szkoły Promującej Zdrowie