2017-06-20

Eksperyment dla każdego – to hasło, pod którym gimnazjaliści z Grzymiszewa 26 maja uczestniczyli w kolejnym już Festiwalu Nauki. Tego dnia tradycyjna nauka w szkolnej ławce została zastąpiona poszukiwaniem inspiracji do rozwoju w różnych dziedzinach - od techniki po kulinaria. Impreza była połączona z rozegraniem II Gimnazjalnego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego „Na tropach Nauki”, w którym udział wzięli gimnazjaliści z Malanowa, Słodkowa, Władysławowa oraz Grzymiszewa, wraz z opiekunami: Joanną Krzeszewską, Agatą Janiak i Mirosławą Sztama.

Dzień rozpoczął się pokazami eksperymentów konkursowych przygotowanych przez drużynę każdego gimnazjum, przedstawiających jak niezwykła jest otaczająca nas przyroda. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez przedstawicieli szkół średnich z naszego powiatu. I tak Krystian Motała, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Turku, zaprezentował działanie robotów. Pani Ilona Wieczorek z Zespołu Szkół Technicznych w Turku wraz z grupą uczniów przygotowała dla społeczności szkolnej słodki eksperyment kulinarny. Adam Białas, nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, przeniósł wszystkich w rzeczywistość wirtualną za pomocą specjalnych gogli.

Uczestnicy Festiwalu Nauki w Grzymiszewie dowiedzieli się także czym jest carving i mogli podziwiać niezwykłe rzeźby owocowo-warzywne wychodzące spod ręki mistrza Adriana Jaworskiego. Można było również skosztować zdrowych i kolorowych koktajli przygotowanych przez Karola Rybickiego. Punktem kulminacyjnym tego niezwykłego dnia był pokaz naukowy w wykonaniu Fundacji Einsteina, w którym wzięli udział także uczniowie Szkoły Podstawowej oraz zainteresowani rodzice. Równolegle, uczestnicy konkursu II Gimnazjalnego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego uczestniczyli w zadaniu pt. „Na tropach Nauki”. Zadaniem uczniów było wydostać się z Pokoju Tajemnic. W tym celu musieli wybrać się w podróż „palcem po mapie a kursorem po ekranie”, przeprowadzić doświadczenia z fizyki, biologii i chemii oraz zmierzyć się z matematycznymi szyframi.

Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów:

• Rada Rodziców Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w  Grzymiszewie
  • p. Jakub Kowalczyk - właściciel firmy „Izoserwis” z Tuliszkowa
  • p. Andrzej Kwiatkowski - właściciel „Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „Andrex"
  • p. Ludwik Bogdan Greber- współwłaściciel „Drewtur” L.T.M. Greber Spółka Jawna
  • p. Mirosław Perliński- właściciel Firmy „Auto Gaz Centrum Mirosław Perliński”
  • Łukasz Sadłowski- firma transportowa „Intersad”
  • p. Jerzy Zabłocki - właściciel Pawilonu Handlowego w Tuliszkowie
  • p. Zdzisław Pietrzak - właściciel piekarni „Kasztelan” z Tuliszkowa
  • Forum Kobiet w Tuliszkowie
  • P. Andrzej Opłatek, właściciel firmy Andrewex z  Piętna
  • Kino Helios